Knihy a film o Bohumilu Hrabalovi a Nymburce

Bohumil Hrabal a jeho městečko, kde se (bohužel) nezastavil čas
Autor: Jan Řehounek
Nymburk hrál v životě a tvorbě Bohumila Hrabala zcela mimořádnou úlohu, srovnatelnou s vlivem rodného Brna, Kladna, Libně či Kerska. Proto se nymburský novinář a spisovatel Jan Řehounek v roce 1996 rozhodl, že se pokusí novinovým článkem vysvětlit komplikovaný vztah Bohumila Hrabala k Nymburku a opačně – Nymburka ke svému občanovi a spisovateli.
Tehdy zajel do Kerska, aby dal panu Hrabalovi článek k autorizaci. To on však striktně odmítl s tím, že si o něm může psát, co chce. Strávil s ním na zahradě chaty v Kersku velmi příjemné odpoledne, po němž mu bylo jasné, že článek do novin nestačí. Vznikla knížka, která, bohužel, spatřila světlo světa až poté, co velký pábitel „odletěl na křídlech holubů“. Jan Řehounek s ní splatil dluh, alespoň podle vlastního svědomí, který ke svému panu spisovateli mělo městečko, kde se (bohužel) nezastavil čas“.

Jan Řehounek: Bohumil Hrabal a jeho městečko, kde se (bohužel) nezastavil čas
Nakladatelství Stanislav Klos, Nymburk, 1998
Vydání první, 98 stran, formát 115 x 185 mm.

Bohumil Hrabal a jeho městečko, kde se (bohužel) nezastavil čas
Bohumil Hrabal a jeho městečko, kde se (bohužel) nezastavil čas

Šifra mého psaní
- filmová procházka po Nymburce s Bohumilem Hrabalem
Autor scénáře: Jan Řehounek
Film na zakázku Klubu čtenářů Bohumila Hrabala a Městské knihovny v Nymburce zrealizovala soukromá televize Port z Čelákovic. Natočeno v roce 2004 s podporou Města Nymburk a Středočeského kraje.
Scénář Jan Řehounek, režie Jiří Černý, průvodní slovo Jiří Teper, hráli Pepin – Jaroslav Šturma, malíř – Miloslav Hanuš, farář - Jaroslav Pekárek, flašinetář – Zdeněk Kopeček, čůrající chlapeček – Honzík Kubík, – hosté restaurace Na Tarase Pavel Procházka, Jiří Černý, Jiří Bohata, Miroslav Ropek, Milada Hakenová, Václav Špaček st., pivovarští – Pavel Benák, Jaroslav Svoboda, Bohuslav Janík, Milan Klos, děti z MŠ Sluníčko, studenti primy B Gymnázia Nymburk a obyvatelé města, kamera Václav Špaček.

Šifra mého psaní
Šifra mého psaní

Cesty s Bohumilem Hrabalem
Autor: Tomáš Mazal
V literárním průvodci Cesty s Bohumilem Hrabalem zavádí Tomáš Mazal čtenáře této knihy na rozličná místa Čech a Moravy spjatá s životem a dílem světově uznávaného spisovatele české literatury 20. století. Postupně tak poutník či jen obyčejný čtenář pozná rodný domek Bohumila Hrabala v Brně-Židenicích, pivovar v Polné i Nymburce, kde Hrabal prožil dětství, navštíví pražskou uličku Na Hrázi (Věčnosti), ve které stál dům čp. 24 a v níž na začátku padesátých let minulého století Bohumil Hrabal spolu s básníkem Egonem Bondym a grafikem Vladimírem Boudníkem prožíval bohémské období legendárních „něžných barbarů“. Genia loci lze doposud zachytit i v krajině bývalé libeňské periferie, můžeme v zamyšlení postát před dosud stojící židovskou synagogou i Automatem Svět.
Pochopitelně nechybí návštěva chatařské oblasti v Kersku, Dobrovice či nedalekého Nymburka, v němž jsou popsány pivovar, reálka, Grand hotel Praha, vila Hrabalových, dráha... A samozřejmě nelze nenavštívit ani hospody hojně navštěvované Bohumilem Hrabalem a jeho přáteli. Od těch obyčejných až po ty věhlasné, jako je restaurace U Pinkasů či světově proslulá pivnice U Zlatého tygra, kde v roce 1994 pil pivo u jednoho stolu spisovatel Bohumil Hrabal s českým prezidentem Václavem Havlem a prezidentem USA Billem Clintonem. Kniha-průvodce navíc přináší řadu zajímavých fotografií Bohumila Hrabala a dosud nepublikovaných unikátních dokumentů z archivu autora. Tím tato kniha tematické ediční řady Nakladatelství Academia neplní jen svoji primární průvodcovskou úlohu, ale stává se i samostatnou literární prací odkazující ke spisům a monografii Bohumila Hrabala.

Tomáš Mazal: Cesty s Bohumilem Hrabalem
Nakladatelství Academia, Praha, 2011
Vydání první, 216 stran, formát 120 x 200 mm

Cesty s Bohumilem Hrabalem
Cesty s Bohumilem Hrabalem

Nymburkem ve stopách Bohumila Hrabala
Autoři: Pavel Fojtík a Jan Řehounek
Kniha Nymburkem ve stopách Bohumila Hrabala si klade za cíl především znovu oživit zájem kulturní veřejnosti o „největšího z pábitelů“, přinést jeho zasvěcený životopis a v neposlední řadě ukázat na konfrontaci Hrabalových poetických textů a Řehounkových textů a fotografií, že se poetika genia loci Nymburka, kterou Bohumil Hrabal popisuje ve svých textech, nevytratila.
Pavel Fojtík ve spisovatelově životopise v první části knihy přináší nejen obecně známé informace z jeho života a tvorby, ale i méně známé či úplně neznámé peripetie, zejména ve vztahu k Nymburku.
Díky Hrabalovým textům a Řehounkovým fotografiím v druhé části knížky může nyní čtenář s knihou v ruce, stejně jako v Krasosmutnění „...lampář pan Rambousek kráčí městečkem...“, procházet se pitoreskními uličkami historického centra města, navštívit gymnázium, kde Hrabal „nevalně“ studoval, náměstí za nočního osvětlení, unikátní gotické památky – cihlové hradby či chrám svatého Jiljí, most přes Labe, lesopark Ostrov, pivovar, jehož produkty nesou název Postřižinské pivo, vilu jeho rodičů s posezením U Tří koček...

Pavel Fojtík, Jan Řehounek: Nymburkem ve stopách Bohumila Hrabala
Pro město Nymburk vydalo Nakladatelství Kaplanka, Nymburk, 2012.
Vydání první, 72 stran, 155 x 215 mm

Nymburkem ve stopách Bohumila Hrabala
Nymburkem ve stopách Bohumila Hrabala

Hrabalovské instituce

Vlastivědné muzeum Nymburk
Klub čtenářů Bohumila Hrabala
Literární kabinet Bohumila Hrabala
Hrabalovo Kersko
Lesní ateliér Kuba
Městská knihovna v Nymburce
Postřižinský pivovar
Via Hrabal
Gymnázium Nymburk

Kalendárium akcí

Není naplánována žádna akce

Aktuality

08.02. 2017
Bohumil Hrabal známý a neznámý
Kniha Bohumil Hrabal známý a neznámý představuje neznámé texty z pera světoznámého spisovatele...

06.02. 2017
Hrabalovské studie k nahlédnutí
Plné verze Hrabalovských studií k nahlédnutí. Autoři jsou nejen organizátoři konference 2017 -...

30.01. 2017
20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala v knihovně
Dne 3. února 2017 si připomínáme 20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala Čestné...

24.03. 2015
Zastávka v Kostomlatech - pro razítko a pamětní list
Cestující na trati Nymburk – Praha Masarykovo nádraží, kteří by si chtěli prohlédnout pamětní desku...